top of page
רשת פרוסה על הקרקע עם זיתים במהלך המסיק

אנו מגדלים 5 זנים שונים של זיתים

אסקל - זן ישראלי שפותח במכון הוולקני ובעל תכונות המתאימות מאוד לייצור שמן זית. עם ארומות חזקות ומועד מסיק מוקדם יחסית, האסקל מיצב עצמו כזן בעל טעם דומיננטי וחריף, ולכן אהוב במיוחד בקרב חובבי שמן הזית.

קורטינה - זן איטלקי שהולך ותופס מקום נכבד במטבח הישראלי. העצים, בעלי צורה מעוגלת וגודל נוף בינוני, מפיקים זיתים גדולים יחסית ובתוכם שמן מאוזן להפליא - בין חריפות, מרירות ופירותיות המודגשים כולם, האיזון ביניהם יוצר טעם יוצא דופן שמוערך מאוד בקרב הצרכנים השונים.

פישולין - הזן הצרפתי מתאפיין במרירות עדינה וארומות רעננות ומפתיעות! מתאים כמובן לכל השימושים במטבח אך מומלץ במיוחד להוסיפו כשמן זית טרי בסוף הבישול ולפני ההגשה. 

מנזנילו - זן ספרדי שפירותיו לרוב משמשים כזיתי מאכל בשל צורתם הגדולה, עגולה ובשרנית. אך בשל הטעם הייחודי של השמן שמתקבל בחרנו להשתמש בזיתי המנזנילו שלנו להפקת שמן זית, בנוסף לזיתים שאנחנו מכינים לפי המתכון של סבתא עדה. עם טעם פירותי חזק ומרירות נמוכה, שמן זה מתקבל באהבה רבה במטבח הישראלי, ובצדק!

ברנע - זן ישראלי ותיק שאהוב במיוחד בקרב יצרני שמן הזית. עצי הברנע, המתאפיינים בצימוח אינטנסיבי ובסירוגיות נמוכה, מפיקים שמן מעודן בטעמו ומתאים בדיוק למי שמחפש את הטעם הטוב בלי החריפות הנלווית.

IMG_20220911_173539.jpg

בית הבד שלנו

בנינו את בית הבד שלנו בסטנדרטים הגבוהים ביותר: החל מהקונסטרוקציה והקירות המבודדים, דרך מערכות מיזוג האוויר, הניקוז והשירותים - השקענו בכל פרט על מנת לשמור על הרמה הגבוהה ביותר של סביבת הייצור וכדי שתהליך הייצור של השמן יהיה מקצועי ככל האפשר. כל זאת לצד עיצוב מוקפד ומזמין המעניק לאולם הייצור אווירה ביתית ומעוררת השראה. תחזוקת בית הבד ברמה גבוהה והקפדה מדוקדקת על ניקיון יסודי הם מרכיבי מפתח בהצלחה.

מכונת בית הבד שלנו היא של חברת Oliomio מתוצרת איטליה. היא עובדת בשיטה 'דו-פאזית', כלומר הפרדה לשמן זית ולגפת בלבד, בלי תוצרי לוואי של מי עקר המהווים בעיה סביבתית משמעותית. באמצעות שיטה זו, בתוספת מערכות שליטה ובקרה על כל שלבי התהליך, ניתן להפיק שמן זית ברמה הגבוהה ביותר בעל ארומות נכונות ומאוזנות.

כחלק מהרצון שלנו לשמור על איכות ורמה גבוהה, בית הבד שלנו נמצא תחת פיקוח מתמיד של גורמים רבים: ענף הזית במועצת הצמחים, משרד הבריאות ועוד.

שירותי עצירת שמן זית למגדלים

בית הבד נותן שירות למגדלי הזיתים באזורינו, בתיאום מראש בלבד. ניתן לפנות אלינו לתיאום ולפרטים נוספים.

ענף עם זיתי מנזנילו ירוקים, ברקע התמונה רשתות פרוסות בעת מסיק הזיתים

מושגים חשובים

כתית מעולה

שמן זית כתית הוא שמן זית שהופק באמצעים מכניים בלבד, ללא תהליכים כימיים. כך נשמרים ערכיו התזונתיים של השמן. כתית מעולה זו דרגת האיכות הגבוהה ביותר הניתנת לשמן זית, והיא נקבעת על סמך מספר בדיקות שונות (כימיות ואורגנולפטיות).

בדיקות איכות לשמן הזית

על מנת ששמן זית יוגדר כ'כתית מעולה' הוא עובר בדיקות כימיות במעבדה מוסמכת, שם עורכים בדיקות מקיפות לתכולת השמן וכן לאחוז החמיצות שלו. אחוז חמיצות נמוך שאינו עולה על 0.8% מעיד על כמות קטנה של חומצות חופשיות בשמן ומכאן על איכותו כשמן זית כתית מעולה. בנוסף, השמן עובר בדיקות אורגנולפטיות, שהן בדיקות של טעם וריח ע"י פאנל של טועמים מוסמכים. שמן זית שנפסל ע"י הפאנל - לא יוגדר כתית מעולה!

תוצאות מבדקים אלה ביחד עם תוצאות של הבדיקות הכימיות הן המגדירות בסופו של דבר את איכות שמן הזית. אנו גאים לציין כי כל השמן שאנו מייצרים עומד בכל הבדיקות ואחוז החמיצות שלו נע בין 0.25%-0.5% בלבד.

כבישה קרה

הפקת שמן הזית בתהליך מכאני ופיזיקלי, ללא חימום. חימום פוגע משמעותית באיכות שמן הזית, ולכן רק שמן זית שהופק בכבישה קרה נחשב ברמה הגבוהה ביותר.

תו האיכות

ענף הזית במועצת הצמחים הינו הרגולטור בתחום שמן הזית והוא פועל רבות על מנת להבטיח לצרכנים שהם מקבלים שמן זית ישראלי איכותי, ללא זיופים, ותוך עמידה בתקן הארצי וכן בתקן העולמי (של ארגון הזית העולמי – IOC), כפי שאומץ במדינת ישראל מאז סוף שנת 2017. לצורך כך, ענף הזית מפקח על היצרנים השונים, וכך גם עלינו. על כל המוצרים שלנו מתנוססת מדבקת תו האיכות של הענף המבטיחה לכם כי השמן שבבקבוק הוא שמן זית ישראלי מעולה.

unnamed.png
bottom of page