top of page
חזית החנות שבמשק מעוצבת עם צמחי נוי לצד תמונות שונות מההיסטוריה של המשק

על המשק שלנו

משק יוגב במושב כפר אחים מתמחה בגידול זיתים מזנים שונים וייצור עצמי של שמן זית ומוצריו בבית הבד אשר הקמנו במשק, מתוך מחוייבות לאמות מידה מקצועיות ולתקנים בינלאומיים ומתוך מחוייבות לפעילות קהילתית וארגונית הנובעת מהערכים עליהם התחנכנו ואשר לאורם אנו ממשיכים בדרך.

במהלך השנה אנו מזמינים מבקרים להגיע ולהתרשם מתהליך הייצור, להתחבר אל האדמה, להכיר את הסיפור המשפחתי ולצאת עם תובנות אישיות – כל אחד ואחת במקום בו סיפורנו פוגש אותו.

הורינו, נחום ומלכה גנץ ז"ל, ראשי המשפחה, היו ממייסדי מושב כפר אחים בשנת 1949 ומבוני הארץ ומנהיגיה לאורך השנים. על שולחן פינת האוכל הקטנה בביתם התקבלו החלטות גורליות בנוגע להתיישבות העובדת בארץ וקודמו תהליכים משמעותיים לפיתוחה של המדינה בכלל והחקלאות בה בפרט. אנו משתפים את המבקרים בבית הבד בסיפור המשפחתי מהקמת מושב כפר אחים ובפרט יסודו של המשק על ידי הורינו ועד עצם היום הזה.

ההיסטוריה האישית של הורינו כניצולי שואה מגלמת את הנרטיב של "משואה לתקומה" אך עיסוקנו במפגש עם המבקרים לא מתמקד בזוועות המלחמה אלא דווקא בבחירה שנעשתה על ידם לקום, פשוטו כמשמעו. לחיות. לבנות. סיפורם האישי שלנו הורינו מהווה עבורנו במשפחה מקור להשראה ומפתח להתמודדות ברגעי קושי אשר החיים טומנים לאורך הדרך. אנו גאים לשתף את הסיפור והתחושות הנלוות לו עם כל מי שבוחר להגיע ולשמוע .

אמי, מלכה גנץ ז"ל, נולדה בכפר קטן בהונגריה ועברה את תלאות השואה כאשר הפרק האחרון שלהן היה במחנה הריכוז ברגן בלזן, ממנו השתחררה ב 15.4.1945. אמא דווקא הרבתה לספר על קורותיה לאורך הדרך הקשה אך אנו מתמקדים בתאריך זה שאותו סימנה כיום שבו בחרה לקום, החלטה גורלית שעיצבה את חייה ובמידה רבה גם את חיינו עשרות שנים לאחר מכן. היכולת להתרומם ממקומות נמוכים, למצוא את כוחות הנפש פנימה ואיתם להמשיך בדרך היו למה שאמא הגדירה במהלך השנים כ"חצי הכוס המלאה" שלה. היא חזרה וביקשה להדהד לקרובים לה שגם במקומות הבלתי אפשריים עומדת לאדם זכות הבחירה ביחס להתמודדות עם הסיטואציה שנכפתה עליו. אין מדובר במצג שווא או בצביעה מלאכותית של החיים בוורוד. חצי הכוס המלאה של אמא היא פשוט הזכות להתבונן למציאות בעיניים ולבחור להמשיך.

גישה זו ליוותה אמא גם בבחירה לצאת למסע ההעפלה לארץ באניית המעפילים "חיים ארלוזורוב", אשר במהלכו פגשה את אבינו, וכן... זו היתה אהבה ממבט ראשון. החיים, כך למדנו, תמיד מנצחים. מתוך סיפורי המסע אנו משתפים בסיפורים מרגשים אותם חלקה עימנו אשר מהם עולים מסרים חשובים ותובנות המשמעותיות מאד לחיינו כאן ועכשיו, ככל שאנו פתוחים להקשיב להם ולהכילם.

במהלך המפגש עם המבקרים אנו מספרים גם על דמותו של אבי, נחום גנץ ז"ל, שהיה ממנהיגי תנועת המושבים והסוכנות היהודית והיה מחובר בכל נימי נפשו ובעשייתו להקמת ההתיישבות העובדת בארץ. התובנות שלו אודות החיבור לאדמה, המחוייבות לערכי הציונות ולהומניזם מתמצות בציטוט שאף חרטנו על קברו ואשר כמובן זוכה לדגש מיוחד בביקור בבית הבד:

"שמרו על הגחלת. השם שלכם מחייב והעבר שלכם מחייב. אל תימשכו אל ברק הזהב. הביטו אל האדמה, כי בה הברכה והאושר".

(נחום גנץ, 1974)*

*מביא את דבריו של המשורר משה סתווי לאנשי כפר אחים, במלאת 25 שנים לייסוד המושב.

 

תובנות מסוג זה ודוגמאות רבות נוספות העולות תוך כדי הסיפור, מלוות אותנו עד היום בכל דבר ועניין: באופן בו גדלנו אנו הילדים לבית גנץ; בתפקידים הציבוריים שבחרנו לעסוק בהם; באופן בו גידלנו את ילדינו; בערכים העומדים לנגד עינינו גם בפיתוח המשק ועוד.  אבל, יותר מכל, זה נמצא עמוק בתוכנו בחיים האישיים כעין פעמון אישי ששב ומהדהד ממקום מאד עמוק.

משפחת יוגב הממשיכה את דרכם של מלכה ונחום במשק,  ממשיכה להכות שורש ולהצמיח ענפים:  אלי ואילנה נישאו בשנת 1986 וחזרו כבנים ממשיכים למשק בשנת 1990. המשפחה התרחבה ונולדו: הדס, יוני, איילת וגיא. החיים המשותפים עם ההורים, נחום ומלכה, היו נהדרים. ההווי בחצר המשק היה תוסס וזורם. מפגשים משפחתיים של המשפחה הרחבה שתמיד רואה במשק את ליבו של שבט "גנץ - וייס", ארוחות רבות משתתפים לצד רגעי נחת אישיים ואינטימיים, שוקו ולחמניה כל בוקר, ופינוקים כמו שסבא וסבתא יודעים להרעיף.

היתה זו זכות ללוות את ההורים גם בזיקנתם, להתפעל מעושרם הנפשי, מידיעותיהם הנרחבות בתחומי דעת רבים ומהאופן בו התמודדו עם השינויים שהזמן הביא. הם היו עבורנו השראה מאז ולתמיד.

הילדים בגרו וברבות השנים כל אחד ואחת מוצאים את דרכם, מקימים משפחות מקסימות ואף הפכו אותנו לסבא וסבתא. הלוואי ונהיה כמו סבא נחום וסבתא מלכה, משמעותיים כל כך בחיי הילדים והנכדים לאורך שנים.

בית הבד שלנו וסביבתו מדברים מורשת, נוסטלגיה ומשפחתיות. אנו רואים בו מקום של רוגע והשראה,  תזכורת לחצי הכוס המלאה ולדברים החשובים בחיים.

אתם מוזמנים... ממש כמו אצל אמא שלי, תמיד תמצאו מרק מנחם או פינוקי בית. ככה זה כשבאים אלינו הביתה.

%D7%A4%D7%9C%D7%92%20%D7%A2%D7%9C%20%D7%
קיר פורח ופריטים משפחתיים בחזית החנות

פרסים ומדליות

אלי וגיא בעת קבלת אות מקום 3 בתחרות שמן זית משפחתי
שמן יוגב קורטינה.jpg

ברנע - מקום 3 בקטגוריית פירותיות ירוקה עדינה, תחרות שמן זית משפחתי למסיק 2017/2018

ברנע - ציון לשבח בקטגוריית פירותיות ירוקה בינונית, תחרות שמן זית משפחתי למסיק 2019/2020

קורטינה - ציון לשבח בקטגוריית פירותיות ירוקה גבוהה, תחרות שמן זית משפחתי למסיק 2019/2020

קורטינה - נבחר לייצג כחלק מ20 שמני הזית נושאי תו איכות להשתתפות בתחרות Sirena D'oro בסורנטו איטליה למסיק 2019/2020

קורטינה - מדליית זהב בתחרות שמן הזית העולמית  Terraolivo למסיק 2019/2020

קורטינה - נבחר להיכלל במדריך שמני הזית הטובים בישראל למסיק 2020/2021

ברנע - נבחר להיכלל במדריך שמני הזית הטובים בישראל למסיק 2020/2021

קורטינה - מדליית Grand Prestige Gold בתחרות שמן הזית העולמית Terraolivo למסיק 2020/2021

ברנע - מדליית זהב בתחרות שמן הזית העולמית Terraolivo למסיק 2021/2022

תו האיכות של ענף הזית

ענף הזית במועצת הצמחים

ענף הזית מפקחים עלינו ומעניקים לנו שנה אחר שנה את תו האיכות המבטיח לצרכן שמן זית ישראלי איכותי! 

לוגו מדריך שמני הזית הטובים בישראל

מדריך שמני הזית הטובים בישראל

העמוד הרשמי של "מדריך שמני הזית הטובים בישראל" אשר מאגד בתוכו מידע אודות שמני הזית המובחרים שזכו בתחרות "שמן זית ישראלי 2021" וFamily Olive Oil 2021"

לוגו עמותת התיירות שפלת יהודה

עמותת התיירות שפלת יהודה

עמותת התיירות מרכזת את הפעילויות השונות שיש לאזור שפלת יהודה להציע, מוזמנים לקרוא ולשלב את הביקור אצלנו במשק עם שלל פעילויות אחרות באזור.

bottom of page